Dzieci uwielbiają prezenty. W sumie, kto z nas ich nie lubi? Podarunki z okazji i bez okazji wyrażają troskę i sympatię względem obdarowanego. Czy wyrażasz je również względem siebie i dajesz prezenty samej sobie? Swojemu Wewnętrznemu Dziecku?

 

WSPÓLNA ZABAWA

 

Kiedy byłam mała, rodzice nieczęsto poświęcali mi swoją uwagę i zwyczajnie się ze mną bawili. Byli zbyt zabiegani i zbyt zmęczeni. Pamiętam również, że właśnie te momenty, w których mogliśmy jednak zrobić coś razem, były dla mnie najlepszym prezentem.

Niestety dorośli często postępują podobnie z samymi sobą i swoim Wewnętrznym Dzieckiem – jest ono na drugim planie, a może nawet trzecim czy czwartym. Wszystko inne wydaje się być ważniejsze. A przecież jesteśmy podstawą.

Po raz pierwszy zetknęłam się z ideą dbania o siebie u Stephena Covey’a, autora popularnego poradnika „7 nawyków skutecznego działania”. Siódmym, kluczowym nawykiem jest według niego zadbanie o najważniejszy czynnik w realizacji wszystkich naszych celów – o SIEBIE!

W jaki sposób możesz o siebie zadbać?

Na przykład inwestując czas i energię na zabawę ze swoim Wewnętrznym Dzieckiem.

Świetnym pomysłem na prezent i zabawę z Wewnętrznym Dzieckiem jest praca z bullet journalem (w skrócie: bujo). Nasza dorosła cząstka uwielbia planować poważne projekty w swoich poważnych kalendarzach czy plannerach. Dla przeciwwagi spróbuj bardziej kreatywnej formy!

 

CO TO JEST BULLET JOURNAL?

 

Jest to notes w kropki (nie w linię czy w kratkę), w którym zmieścisz zarówno widok kalendarza rocznego, miesięcznego, tygodniowego jak i dziennego.  Bujo pozwala Ci na pełną swobodę w zakresie doboru formy, kolorów czy rozmieszczenia poszczególnych elementów. Możesz zapisywać w nim swoje cele, notować podczas szkoleń, rysować czy zbierać inspirujące Cię cytaty. Wszystko zależy wyłącznie od Ciebie!

Nazwa metody wzięła się od systemu znaczników („bullet”), które standardowo mają porządkować treści zgromadzone przez Ciebie w notesie. Możesz stworzyć własny system lub zainspirować się propozycjami, które z łatwością znajdziesz na Pintereście. Tylko uważaj! Przeglądanie zdjęć bullet journalów może być wysoko uzależniające 😉

Jeżeli jednak nie masz ochoty, to nie musisz stosować żadnych znaczników. Po prostu dostosowujesz notes do swoich potrzeb. Na tym polega wyjątkowość bujo!

Prowadzę swój bullet journal od ponad roku. Nie stosuję żadnego systemu znaczników. Zamiast tego w moim notesie znajdziecie mnóstwo list pomysłów i celów, kolorowe rysunki, cytaty, widok kalendarza, a także ogrom ćwiczeń rozwojowych. Stawiam w swoim bujo na twórczą zabawę i rozwój!

Więcej na temat bullet journalowania możesz przeczytać tutaj -> LINK

 

KREATYWNI DOROŚLI TO DZIECI, KTÓRE PRZETRWAŁY

 

Jak jest z Tobą? Czy możesz nazwać siebie osobą kreatywną? Ile z dziecka, którym byłaś, w Tobie pozostało? Co myśli na ten temat Twoje Wewnętrzne Dziecko?

Bawiąc się w bujo, zaufaj twórczej energii, która się w Tobie pojawia. Możesz kolorować, rysować, przyklejać, dekorować, planować… I nie przejmuj się, jeżeli na początku nie będzie to idealny bullet journal z artystycznymi stronami. Dopóki dorośli nie narzucają swojego sposobu myślenia, to dzieci po prostu świetnie się bawią, nie zwracając uwagi na walory artystyczne swoich prac plastycznych. I do tego warto powrócić w dorosłym życiu wraz ze swoim Wewnętrznym Dzieckiem. Projektowanie swojego bujo i stosowanie go na co dzień może być świetną lekcją odpuszczania perfekcjonizmu.

 

Na zakończenie mam zaproszenie dla Twojego Wewnętrznego Dziecka. Jeżeli chcesz zagłębić metodę bullet journal, poznać kreatywne ćwiczenia i przeżyć rozwojową przygodę tego lata, to z przyjemnością zapraszam Cię na darmowe wyzwanie online „W 7 dni dookoła rozwoju!”. Zapisz się i zarezerwuj trochę czasu dla swojego Wewnętrznego Dziecka w najbliższym tygodniu (21–27 sierpnia 2017).

 

Zapisy na wyzwanie: http://www.aleksandraradomska.pl/wyzwanie-online/

 

Do zobaczenia!

 

 

Podaruj swojemu Wewnetrznemu Dziecku tworcza zabaweAleksandra Radomska

Samozwańczy adwokat piękna życia i podążania za wewnętrzną, kobiecą mądrością, który podróżując, tworząc i spełniając się zawodowo, poszukuje swojego sens w życiu i  chce inspirować innych do ich własnych poszukiwań. Coach w trakcie akredytacji ICF, studentka psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS w Warszawie, autorka bloga AleksandraRadomska.pl, miłośniczka bullet journalowania